O sportovních ponožkách

Vyznat se v rozdílech mezi jednotlivými sportovními položkami je oříšek i pro znalce, existuje mnoho druhů, mnoho typů střihů, materiálového provedení a různých specifik. Jak vybrat tu pravou, Vám přiblíží tento článek.

  1. Funkční vs. Relaxační: nejprve se musíte rozhodnout, jak vážně chcete ke sportu přistupovat
  2. Výběr správné délky a provedení: na jaký sport konkrétně se budeme zaměřovat (podle toho budete vybírat styl úpletu)

Pro běh, jízdu na kole jsou obvykle doporučovány funkční ponožky s kompresí, samotná výška střihu není rozhodující. Jedná se o sporty s vyšší zátěží na chodidla. Oproti tomu pro tenis a jiné halové sporty jsou naopak nejpoužívanější ponožky bavlněné (obzvláště na tenis bílé a vysoké). Správný výběr položek podle druhu sportu viz konec článku. 

 

Funkční (=polypropylenová) sportovní ponožka

Sportovní funkční ponožky jsou ponožky s vysokým podílem "umělých" (tedy funkčních) materiálů, které mají poskytnout ponožce určité funkce. Pokud chcete aby odváděla pot, stáhla a fixovala nohu, atd. Neobejde se to bez umělých materiálů. Čím větší je podíl umělých vláken, tím lepší funkční efekt ponožka bude mít a tím lepší výkon odvedete. Za předpokladu správného výběru materiálů.

Z této kategorie můžeme doporučit zejména tyto ponožky:
TAUSIG SPORT PRO: Multifunkční sportovní ponožky (bavlna+polypropylen) s lehkou kompresí: 109 Kč (akce), ZDE
KS PROFI: čistě funkční ponožky s 95% polypropylenu, 109 Kč, ZDE

Relaxační (=bavlněná) sportovní ponožka

To jsou zpravidla sportovní ponožky s vysokým podílem bavlny (50% a více). Takové sportovní ponožky doporučujeme především při rekreačním sportu a dalších volnočasových aktivitách. 

Zjednodušeně řečeno, bavlna se chová jako froté ručník, pokud se při sportu zpotíte, nasaje pot a udržuje ho v sobě (máte tedy mokrou ponožku). Následně se pak mokrá ponožka tře o pokožku a tím vznikají často objevované puchýře, a také prostor pro tvorbu plísní a a bakterií. Bavlněné sportovní ponožky jsou oblíbené především pro příjemný pocit bavlny na pokožce, ale oblékáme je především na rekreaci.

Z této kategorie můžeme doporučit zejména tyto ponožky:
TAUSIG RELAX EASY: Jednoduché bavlněné ponožky ve sportovním střihu 99 Kč (akce), ZDE
VOXX ENIGMA: Jednoduché bavlněné ponožky ve sportovním/zdravotním střihu 129 Kč, ZDE

Jaký je rozdíl mezi Relax Easy a Enigma? Oboje mají froté chodidlo, proužek proti přetáčení na nártu a zesílení v oblasti paty a špice. Ponožky relax mají hustější úplet ale hlavní rozdíl je v lemu - zatímco Enigma mají lem rozšířený (trychtýřový), Relax ma dlouhý diabetický lem, který je pružnější a lépe se přizpůsobí.

Kompresní ponožky

Komprese jako taková je dvojího typu: Buď hovoříme o kompresi zdravotní, která je účinná na křečové žíly, nebo o kompresi sportovní, která má zpevňovat a fixovat chodidlo, kotník a klouby tak, aby nedocházelo k jejich nadměrnému zatěžování v průběhu podávání fyzického výkonu.

Sportovní kompresi lze nalézt v ponožkách, podkolenkách nebo návlecích. Na různé sporty jsou doporučovány jiná provedení, podle míry zátěže na jednotlivé části nohou. Nejvíce jsou ovšem doporučovány podkolenky, neboť míra fixace je zde kompletní a zároveň podporují i krevní oběh. Pokud potřebujete pouze krátkou variantu, můžete zvolit ponožky, které stáhnout chodilo a zpevní kotníky.

Z této kategorie můžeme doporučit zejména tyto ponožky:
TAUSIG SPORT PRO: Multifunkční sportovní ponožky (bavlna+polypropylen) s lehkou kompresí: 109 Kč (akce), ZDE
KS KOMPRESNÍ PODKOLENKY: Sportovní podkolenky s vysokou kompresí, vyvíjené ve spolupráci se sportovci: 399 Kč ZDE

 

Trekingová ponožka

Ponožek určených pro treking je celá řada od bavlněných přes umělé, od slabých po silné. Každý má o trekingu jinou představu. Retro trekingové ponožky jsou klasické bavlněné froté ponožky, často s nařasením, ale v poslední době se začínají objevovat i funkční trekingové ponožky, které můžou být jak slabé, tak zpevněné nebo zesílené v určitých partiích (zpravidla chodidla).

Z této kategorie můžeme doporučit zejména tyto ponožky:
Klasická trekingová ponožka: Tausig TREKING, 99 Kč ZDE

Ponožky doporučujeme vybírat podle náročnosti terénu, ve kterém se budeme pohybovat a délky trasy. Nejideálnější volbou je v každém ročním období vlna (alespoň 50 %), pro své univerzální vlastnosti, nebo polypropylen, který udrží nohu suchou i při vícedenních túrách.

 

Vždy sledujte složení ponožek a nechte si vysvětlit funkce použitých materiálů!

Jaké ponožky jsou podle nás nejvhodnější na dané sporty? Pokračování již brzy!


 

Objevujte další články z našeho BLOGU:

2.dresscode 1.tipy a zajimavosti
DRESSCODE & LOOKBOOK TIPY & ZAJÍMAVOSTI
zdravotni ponozky testy
ZDRAVOTNÍ PONOŽKY TESTY & SROVNÁNÍ

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení