Ochlazuje se, co na sebe?

Všichni známe ten pocit studených nohou, ale jen málo kdo se s ním umí dobře vypořádat! Existuje několik způsobu jak se zahřát, jedním z nich je zvolit správné zimní ponožky, a protože přichází chvíle, kdy je budeme opět vytahovat ze šuplíku, pojďme probrat jaké jsou mezi nimi rozdíly a které budou asi ty nejlepší!

 

Klíčový je výběr materiálu:

Vybírat budeme z následujících možností, ze kterých se nejčastěji ponožky vyrábí a zároveň si shrňme jaké představy obecně platí o jednotlivých materiálech:

BAVLNA: krásně hřeje - pravda

BAMBUS: je antibakteriální - pravda

VLNA: kouše - může a nemusí být pravda

AKRYL: je uměle vyvynutý (pravda) a vyrobený z petlahví (mýtus)

Výše uvedené skutečnosti (nebo mýty) jsou možná zajímavé, ale v zimně vlastně nepodstatné. Pokud Vás trápí pocit studených nohou, budete řešit jinou otázku:

Je daný materiál HYDROFILNÍ nebo HYDROFOBNÍ? 

Bambus i bavlna jsou vlákna hydrofilní. To znamená že rádi přijímají a nasakují nejen vodu, ale i vlhkosti, pot.

Co to znamená pro Vás: skutečnost, že při přechodech z domova do hromadné dopravy, odtud zase do práce se pravděpodobně (alespoň trochu) zpotíte, ponožka pot nasaje a chlad venku Váš pocit studených nohou několikanásobně znásobí. Takže i přesto, že máte na sobě froté silnou. ponožku, můžete promrznout na kost!

Vlna stejně je naopak hydrofobní materiál. To znamená, že vodu odpuzuje a udržuje svou strukturu suchou, stejně se chová například polypropylen, který se užívá ve funkčním (sporotvním) oblečení.

Co to znamená pro Vás: skutečnost, že ačkoli budete tramvaj dobíhat (i několik bloků) ponožka a noha v ní zůstane suchá. Sucho=teplo. Stačí proto jen slabá vrstva nejtenčích vlněných ponožek a nadělá více parády než bavlněné froté.

Akryl, který je často nahrazován (jako umělá vlna) v zimním oblečení místo pravé vlny, je hydrofilní pouze částečně (25%). Takže z většiny bude také dobře izolovat, ale narozdíl od vlny nebo polypropylenu nebude pot a vlhkost propouštět skrz svojí strukturu, ale po své struktuře.

 

A teď už je to jen na Vás!

Víte jak se chovají nejčastěji používané materiály v zimním období, a tak ať už budete vybírat ponožky nebo punčocháče, nepřemýšlejte jen jestli Vás zahřejí nebo ne, ale vzpomeňte si i proč by Vás měly zahřát (zda-li budou odpuzovat tělesné vlhkosti)!

 

a jaké výrobky můžeme doporučit?
zimni bavlna 100 tausig merino treking
S4F NATUR
ALPAKA 100%
S4F pletené
KLASIK
NATUR 100%
Bavlna zimní
Tausig
Merino+
Tausig
TREKING
249 Kč 109 Kč 149 Kč 279 Kč 99 Kč

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení