Prečtěte si podrobněji o vlastnostech materiálů z nichž je upleteno zboží, které najdete v naší nabídce.

 

Encyklopedie materiálů

 

Bavlna:

Nejpoužívanější, nejznámější a nejvýznamnější přírodní materiál. Bavlněné ponožky jsou velmi jemné a hebké. Bavlna má úžasnou navlhavost, pevnost v tahu a oděru. Ponožky ze 100% bavlny se vyrábějí velice málo, převážně proto, že nemají žádnou tvarovou stálost a životnost je velmi malá. Právě pro delší životnost jsou ponožky, kde převládá bavlna, směsovány s umělými vlákny, nejčastěji s polyamidem (nejpevnější vlákno).

 

Coregarn:

je nový druh příze tzv. Jádrová příze, jejíž hlavní výhoda spočívá v tom, že samotná příze je vyrobena ze dvou vláken. V našem případě, vlákno elastanu je potaženo a kompletně ovinuto bavlněným vláknem, které v kontaktu s pokožkou zastává funkci 100% bavlny. Díky tomu je toto vlákno vhodné pro alergiky, neboť skrytý elastan se do kontaktu s pokožkou nedostává, ale přitom poskytuje ponožce potřebnou pružnost a pomáhá jí déle zachovat tvar. Takové ponožky se nevytahují a nekrabatí se a mají delší životnost než klasická bavlna.

 

Bio-bavlna

Biobavlna je pěstována bez použití chemických postřiků za využití přírodních zákonitostí. Při povrchové úpravě vlákna se používají přírodní oleje (proto naše výrobky hezky voní). Barvení se provádí jílem, bylinami, anebo šetrnými syntetickými barvivy. 

 

Bambus:

Bambusové vlákno se řadí k nejlepším přírodním materiálům. Zaručuje velmi dobré antialergické vlastnosti a přírodní antibakteriální účinky. Díky tomu, že není nijak chemicky upravováno, nevyvolává žádné alergické reakce, čímž pozitivně ovlivňuje jeho užitné vlastnosti a tím i kvalitu osobní hygieny. Vlastnostmi se podobá bavlně, nejen v absorpci vlhkosti a příjemným omakem. Oproti bavlně má nižší životnost.

 

Modal®: Nově vyvinuté 100% přírodní vlákno vyrábějící se ze dřeva bukových stromů. Vyznačují se vysokou pevností a odvodem vlhkosti. Ve srovnání s bavlnou je jeho životnost znatelně delší. Modalové vlákno se nepoškozuje praním a tak zůstává stále jemné, pružné a hlavně pohodlné při nošení. Udrží si barvy i tvar i při opakovaném praní.

 

Hedvábí:

Hedvábí výborně saje pot, v létě příjemně chladí a v zimě naopak hřeje. Přírodní hedvábí je vytlačováno syntetickým hedvábím všude tam, kde je předčí svými specifickými vlastnostmi, jako je pevnost, izolační schopnost, hmotnost a pod.

 

Vlna:

Vlna je unikátní přírodní materiál, který má vynikající izolační vlastnosti, absorbuje vlhkost a jen velmi zvolna ji odpařuje. Při navlhnutí však generuje teplo a tak noha vnímá pocit suchého tepla.

 

Viskóza:

Viskózové vlákna se vyrábějí ve formě hedvábí. Výrobky z viskózy mají lesklý vzhled, jsou příjemné na omak a mají dobrou savost. Viskózové hedvábí se používá u všech výrobků, které mají mít vlastnosti podobné přírodnímu hedvábí a nemají být příliš drahé.

 

Konopí

Tkaniny z konopí mají antibakteriální vlastnosti a fungují jako UV-filtr, kdy odfiltrují až 95% slunečního záření. Konopí je používáno k výrobě provazů, tašek, oblečení, klobouků, izolace; je vhodné téměř pro cokoli. Vlákna z konopí jsou silnější a pevnější než většina látek, a v porovnání s jemnými vlákny bio-bavlny, či bambusu jsou jeho vlákna hrubší. To by mohla být odpověď na případnou otázku: „Když jsou konopná vlákna tak vynikající, proč se z konopí nevyrábí více oděvů?“ Konopná látka je totiž v kontaktu s kůží méně příjemná, než např. bavlna. Je tedy vhodné, aby byla vlákna konopí kombinována s jinými materiály, na příklad s bavlnou, v ideálním případě v kvalitě bio. Pak je vhodné i pro nošení přímo na kůži. Výrobky ze 100% konopí jsou vhodnější spíše jako svrchní oděv.

 

Lycra:

Lycra, která je odnoží elastanu, se řadí k pružným vláknům. Umožňuje skvělé přilnutí ponožek k chodidlu. Ponožka s Lycrou si drží svůj tvar, nevytváří se záhyby a nohy jsou chráněny proti otlakům, puchýřům a oděrům.

 

Polypropylen:

Má úžasné vlastnosti, ze syntetických vláken je nejteplejší, nejpružnější, nejlehčí a velmi pevný. Z umělých vláken je k lidské kůži nejmilejší, vyrábějí se z něj i cévní náhrady. Nepřímá vodu a vlhkost, skvěle ji odvádí a i proto je to nejpoužívanější vlákno pro výrobu funkčního prádla a ponožek. Polypropylen má 2,5x vyšší odolnost proti oděru, vyšší už má pouze polyamid. Předností je také, že nevyvolává alergické reakce. Příze spředená z vláken polypropylenu vytváří dutinky, odkud se vlhkost odvádí pryč.

 

Elastan:

Elastické syntetické vlákno se nechá roztáhnout na nejméně trojnásobnou délku a po uvolnění tahu se vrátí na (téměř) původní rozměr. Ponožky si díky elastanu udržují svůj tvar a lépe přilnou k chodidlu.

 

Polyamid:

Velmi pružné, trvanlivé, syntetické vlákno s nejvyšší odolností vůči tahu, trhání a oděru. Nejpoužívanější pro výrobu dámských punčoch, plavek a sportovních oděvů. Velmi nepatrně přijímá vlhkost. Každé vyprání zvyšuje trvanlivost tkanin, nebo pletenin z polyamidu. U ponožek se přidává hlavně pro zvýšení pevnosti zatěžovaných míst paty a špičky, ale i do celých ponožek. Eventuální příznaky přecitlivosti lidské kůže při nošení výrobků z polyamidu, nejsou způsobeny vlastnostmi vlákna, nýbrž barvivy, zbytky pracích prostředků a podobně.

 

Akryl:

Umělé vlákno, které se často používá jako náhrada vlněných výrobků. Akryl je pružný a měkký, s nižším sklonem ke žmolkování. Výrobky z něj jsou teplé, nesráží se a snadno se perou.

 

Polyester:

Umělé polyesterové vlákno lze nalézt ve sportovních ponožkách, neboť málo navlhá - rychle schne což je pro sportovní oděv ideální vlastností. Vzhled a omak polyesteru je trochu podobný přírodnímu hedvábí. Dutá polyesterová vlákna nahrazují vlákna z peří, a výrobky z něj se dají prát. Nejjemnější polyesterové vlákno (mikrovlákno) se vyrábí se čtvrtinou tloušťky běžné bavlny. Tkaniny ze směsí s polyesterem jsou méně mačkavé, trvanlivější, pevnější a lehčí.

 

 

Nově vyvinuté materiály

 

Sanitized®Nevypratelný patentovaný přípravek. Po celou dobu životnosti ponožek a punčoch působí proti množení mikroorganismů, plísní a bakterií na textilu. Zajišťuje tímto Váš komfort a pohodlí kamkoli jdete.

 

Optex®Elastické vlákno s výbornými vlastnostmi, které se nejčastěji používá do lemu ponožek, elastických bandáží přes nárt a chodidlo, ale i do celé části ponožky. Nepoužívá se samostatně, ale vždy jako směs s jinými vlákny všeho druhu. 

 

Outlast®Značkový materiál, který nepřetržitě udržuje optimální teplotu nohy. Při zvýšené aktivitě zajišťuje technologie vláken udržování tepla, a při klidu jeho uvolnění. U českých výrobců ponožek se moc nepoužívá.

 

Coolmax®Polyesterové vlákno udržující nohu stále v suchu. Velmi rychle odvádí tělesnou vlhkost od pokožky. Udržuje optimální teplotu nohy při různých, klimatických a zátěžových podmínkách. Toto vlákno se uplatňuje hlavně u oblečení a ponožek pro horskou turistiku, horolezectví a podobné zátěžové sporty.

 

Modal®: Nově vyvinuté 100% přírodní vlákno vyrábějící se ze dřeva bukových stromů. Vyznačují se vysokou pevností a odvodem vlhkosti. Ve srovnání s bavlnou je jeho životnost znatelně delší. Modalové vlákno se nepoškozuje praním a tak zůstává stále jemné, pružné a hlavně pohodlné při nošení. Udrží si barvy i tvar i při opakovaném praní.

 

Coregarn: je nový druh příze tzv. Jádrová příze, jejíž hlavní výhoda spočívá v tom, že samotná příze je vyrobena ze dvou vláken. V našem případě, vlákno elastanu je potaženo a kompletně ovinuto bavlněným vláknem, které v kontaktu s pokožkou zastává funkci 100% bavlny. Díky tomu je toto vlákno vhodné pro alergiky, neboť skrytý elastan se do kontaktu s pokožkou nedostává, ale přitom poskytuje ponožce potřebnou pružnost a pomáhá jí déle zachovat tvar. Takové ponožky se nevytahují a nekrabatí se a mají delší životnost než klasická bavlna. 

 

 

Sportovní ponožky

Funkční vs. Relaxační

 

Funkční (=umělá) sportovní ponožka

Sportovní funkční ponožky jsou ponožky s vysokým podílem umělých (funkčních) materiálů, které mají poskytnout ponožce určité funkce. 

Pokud chcete aby odváděla pot, stáhla a fixovala nohu, atd. Neobejde se to bez umělých materiálů. Čím větší je podíl umělých vláken, tím lepší funkční efekt ponožka bude mít a tím lepší výkon odvedete. Za předpokladu správného výběru materiálů.

 

Relaxační (=bavlněná) sportovní ponožka

To jsou zpravidla sportovní ponožky s vysokým podílem bavlny (50% a více). Takové sportovní ponožky doporučujeme pouze při rekreačním sportu a dalších volnočasových aktivitách. 

Bavlna se chová jako froté ručník, pokud se při sportu spotíte, nasaje pot a udržuje ho v sobě (máte tedy mokrou ponožku). Následně se pak mokrá ponožka tře o pokožku a tím vznikají často objevované puchýře.

 

Kompresní ponožky

Komprese jako taková je dvojího typu: Buď hovoříme o kompresi zdravotní,která je účinná na křečové žíly, nebo o kompresi sportovní, která má zpevňovat a fixovat chodidlo, kotník a klouby tak, aby nedocházelo k jejich nadměrnému zatěžování v průběhu podávání fyzického výkonu.

Sportovní kompresi lze nalézt v ponožkách, podkolenkách nebo návlecích. Na různé sporty jsou doporučovány jiná provedení, podle míry zátěže na jednotlivé části nohou. Nejvíce jsou ovšem doporučovány podkolenky, neboť míra fixace je zde kompletní a zároveň podporují i krevní oběh. Pokud potřebujete pouze krátkou variantu, můžete zvolit ponožky, které stáhnout chodilo a zpevní kotníky. 

 

Trekingová ponožka

Ponožek určených pro treking je celá řada od bavlněných přes umělé, od slabých po silné. Každý má o trekingu jinou představu. Retro trekingové ponožky jsou klasické bavlněné froté ponožky, často s nařasením, ale v poslední době se začínají objevovat i funkční trekingové ponožky, které můžou být jak slabé, tak zpevněné nebo zesílené v určitých partiích (zpravidla chodidla). Ponožky doporučujeme vybírat podle náročnosti terénu, ve kterém se budeme pohybovat a délky trasy. Nejideálnější volbou je v každém ročním období vlna (alespoň 50 %), pro své univerzální vlastnosti, nebo polypropylen, který udrží nohu suchou i při vícedenních túrách. Vždy sledujte složení ponožek a nechte si vysvětlit funkce použitých materiálů!

Punčocháče a jejich značení

 

DEN 

zkratka pro denier, jednotku síly resp hmotnosti vlákna. Může být v rozmezí 6 -150 a více. V podstatě platí, čím více den, tím silnější punčocháče. Obvyklá síla klasických silonových punčocháčů je 15-20 den., silnejší kolem 40-50 den.

 

STREČ  

100% polyamid, neupravené vlákno. Punčochy z něj jsou známé jako nylonky. Je velmi  jemný a lehce podléhá klasickým zátrhům. Punčocháče z tohoto vlákna musí přesně padnout, protože jinak se hrnou a vytlačují kolena.

 

KREP

100% polyamid. Materiál nylon 6,6  je kadeřený (krep).Punčochy z něj mají vysokou roztažnost, ale elasticita je malá a po několika použitích punčochy nezachovávají svůj tvar. Jsou bez podílu elastanu, který se přidává pouze do pasu 4-5% (uvedeno na obalu).

 

KLASICKÁ LYCRA (Punčochy s podílem elastanu)

Punčochové kalhoty se nehrnou u kotníků, přilnou bez vyboulených kolen a mají vyšší odolnost vůči mechanickému poškození (zátrhy). Podíl elastanu závisí od síly vlákna (10-20%). Materiál může být lesklý nebo matný. Je špatný názor, že lycrové je to lesklé, lesk se získává při barvení.

 

3D LYCRA

struktura vplétání elastanu je  trojrozměrná (elastan je v každém řádku, v každém směru), proto jsou punčocháče s touto lycrou výrazně odolnější vůči párání než běžné PK a navíc mají hladký efekt bez řádkování.

 

OPLÉTANÁ LYCRA

takové pučnocháče mají elastan v každém řádku, proto jsou výrazně pevnější a odolnější proti zatrhávání. V silnějších verzích (20, 40 DEN) můžete u některých typů silonových punčoch zaznamenat efekt tzv. “řádkování”.

 

SATIN SHEERS LYCRA

při úpletu tohoto druhu vlákna je nylon namotávám na elastanové vlákno, tím PK více pruží a přitom působí velmi hladkým dojmem. Punčochy z tohoto vlákna jsou měkké naoomak, mají hedvábný vzhled, trvalou formu a jsou velmi odolné vůči párání.

 

Slovníček pojmů pro Vás zpracoval kolektiv obchodů ponozky-tausig.cz

 

Zdroje:

1) Baughová Gail (2012): Encyklopedie textilních materiálů - Příručka módního návrháře

2) Barbara Lawler, ‎Helen Wilson (2002): Textiles Technology

3) Uta-Christina Hipler, ‎Peter Elsner (2006): Biofunctional Textiles and the Skin

4) https://www.biosatnik.cz/bio-obleceni/1-Proc-biobavlna

5)